Dijital PazarlamaGoogle Ads

Google Ads Nedir?

Google Ads (Adwords) Google'ın tüm reklamcılık uygulamalarını verebileceğiniz gelişmiş bir reklam uygulama panelidir.

23 Ekim 2000 yılında Google AdWords adıyla internet reklamcılığına başlayan Google, günümüzde her sektörde büyük bir rekabetin yaşandığı ve büyük bir ticaret hacmi yaratan bir uygulama halini almıştır. Google’ın gelirlerinin %90’ınından fazlası Adwords sayesinde gelmektedir.

Çok kısa bir süre önce ise Google Adwords ismini Google Ads olarak güncellemiştir.

Neden Google Ads (Adwords) Kullanmalısınız?

Google Ads‘in en çok kullanılan reklam modeli, arama ağı reklamcılığıdır. Google’da bir arama yaptığınızda ilk 4 sonuç ve sayfanın sonundaki 4 sonuç reklamlardır. Google’da reklam veren firmalar ve kişiler hedefledikleri anahtar kelimelere ve arama hacimlerine göre belirli sırada yer alarak yeni müşterilere ulaşmayı hedeflemektedir. Sıralamayı etkileyen bir çok faktör bulunmakla birlikte, en önemlisi hedeflenen kelimedeki rekabettir.

Google Ads (Adwords) Temel Özellikleri

  • Google Ads hesabı oluşturmak ücretsizdir. Herkes oluşturabilir.
  • Oluşturulan Google Ads hesabını kullanmanız için internet alışverişlerine açık bir kredi kartınızın ya da banka kartınızın olması gerekmektedir. (Google Ads’de Havale/EFT ile ödeme seçeneği yer alsa da bu işlemin onaylanması 3-5 iş günü sürdüğünden neredeyse hiç kullanılmaz.)
  • Arama motoru reklamcılığında sadece reklamınız tıklandığında ödeme yaparsınız.
  • Görüntülü reklam ağlarında ise 1000 gösterim başına ödeme seçeneği de yer almaktadır.
  • YouTube’a reklam vermek için de Google Ads paneli kullanılmaktadır.
  • Google Ads’i Google Analytics’e ve Google Search Console’a bağlayarak arama istatistiklerini çok detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

Google Ads Ödemeleri Nasıl Yapılır?

Google Ads paneli üzerinden kredi kartınızı ya da banka kartınızı bağlama aşamasında 2 seçenek karşınıza çıkacaktır. Bu seçeneklerden birisincisi Manuel Ödemeler, diğeri ise Otomatik Ödemeler şeklindedir. Otomatik ödemeleri, günlük hayattan alışık olduğumuz önceden yüklemeli kontör sistemine benzemektedir. Otomatik ödemeler ise bir faturanın sonradan ödenmesine benzer bir yöntemdir.

Google Ads Manuel Ödeme Nedir?

Google reklamlarında birinci ödeme metodu manuel ödemelerdir. Örnek olarak 2.500₺ aylık reklam bütçesiyle Google Ads reklam kampanyası oluşturmaya karar verdiniz. Kredi kartınızdan ya da banka kartınızdan 2.500₺ çekim yaparak Google Ads hesabınıza aktarabilirsiniz. Bu tutar bitene kadar reklamlarınızın yayını devam eder. Reklamlarınız tıklandıkça, bu bütçeniz azalır. Bütçeniz bittiğinde ise reklamlarınız durdurulur ve bakiyenizin tükendiğine dair bi bildirim / EPosta gelir.

Google Ads Otomatik Ödeme Nedir?

Google reklamlarında ikinci ödeme metodu otomatik ödemelerdir. Google Ads otomatik ödeme ile google reklamlarınız yayınlanır ve Google’ın geliştirdiği algoritmaya göre sonradan tanımlı kredi kartınızdan ödeme çekilir.

Burda 2 temel kural vardır; 1.si ödeme eşiğine ulaşmanız, 2.si ise 30 günlük sürenin dolmasıdır. Örneğin Google’ın sizin Google Ads hesabınız için tanımladığı ödeme eşiği 500₺ ise, sizin reklam hesabınızda 500₺’lik bir reklam hesabı harcaması olduğunda kredi kartınızdan ya da banka kartınızdan bu ücret tahsil edilir. Eğer 30 gün boyunca ödeme eşiğine ulaşmadıysanız yine ücret sizden tahsil edilir. Örneğin 500₺’lik ödeme eşiğiniz varken 30 gün boyunca sadece 300₺’lik reklam harcaması yaptınız, bu durumda 30. gün Google sizden 300₺’lik bir ücret tahsil eder.

Kredi kartınızda ya da banka kartınızda yeterli bakiye bulunmazsa reklamlarınız durdurulur ve size konuyla ilgili bildirim / EPosta gelir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu