Dijital PazarlamaGoogle Ads
Trend

Google Trends Nedir? Nasıl Kullanılır?

Hedefler Doğrultusunda Google'daki Arama Trendlerini Bulabileceğiniz ve Buna Göre Stratejilerinizi Şekillendirebileceğiniz Google Trends Uygulamasının Detaylarını Bu Yazımda Bulabilirsiniz.

Google Trends, benim ve bir çok dijital pazarlama profesyonelinin sık olarak kullandığı ve strateji belirlemede önemli bir rol oynayan bir araçtır.

Google, kullanıcılardan elde ettiği çok yüksek değere sahip kullanıcı arama verilerini Google Trends sayesinde kullanıcılarla paylaşmaktan çekinmiyor.

Google Trends sayesinde; hedeflenecek kelimelerin arama hacimlerini, arama sıklıklarını ve sezonsal/dönemsel olarak arama alışkanlıkları değişimleri gibi bir çok önemli veriyi incelemek mümkündür. Yani kısacası SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) ve SEM (Arama Motoru Pazalarması) çalışmalarında Google Trends‘i bir temel analiz aracı olarak kullanmak daha etkili sonuçlara ulaşmak için faydalı olacaktır.

Google Trends İşinize Nasıl Bir Fayda Sağlar?

Google Trends, Google’da yapılan aramaların analizini yapabilmenizin yanısıra gündemdeki popüler konu/haber/içerik gibi başlıklarıyla günlük, hatta saatlik olarak bile arama verilerine ulaşmanızı sağlar. Bu sonuçları ülke/şehir veya konu başlıklarına göre filtreleyebilmeniz de mümkündür.

Peki İşinize Nasıl Bir Fayda Sağlar?

 • Anahtar kelimelerin yıllık arama trendlerine bakarak hedef kullanıcılarınızın Google’daki davranışları hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.
 • Sezonsal bir iş yapıyorsanız, belirli tarih aralıklarında hedef anahtar kelimelerinizin arama hacimlerini analiz edebilirsiniz.
 • Ülke / Bölge / Şehir bazında filtreleme yaparak, seçtiğiniz konumlarda yapılan aramaları ve trend olan konuları görebilirsiniz
 • Anahtar kelimeler arasında kıyaslama yapabilirsiniz.
 • Bölgesel olarak anahtar kelime arama verilerini inceleyebilirsiniz.
 • En son 24 saatte Google’da aratılan kelimeleri ve güncel haberleri görebilirsiniz. Bu analizi Ülke bazında yaparak, hangi ülkede hangi konu popüler görebilirsiniz.

Google Trends Nasıl Kullanılır?

Google Trends arama bölümüne hedef anahtar kelimenizi yazmanız ve enter tuşuna basmanız başlangıç için yeterli olacaktır. Arından sağdaki “Karşılaştırma Ekleyin” bölümüne benzer anahtar kelimeleri ekleyerek daha detaylı bir analize sahip olun.

Arama analizinizi, Ülke, Zaman, Kategori ve Kanal olmak üzere 4 farklı filtreleme ile analiz edebilirsiniz. Google Trends, Google istatistiklerinin yanısıra YouTube arama hacimlerini de ölçmenizi sağlamaktadır.

Google Trends Nasıl Kullanılır?
Google Trends Nasıl Kullanılır?

Google Trends verilerine göre Türkiye’de son 12 ayda “satılık villa”, “satılık daire” ve “satılık ev” kelimelerinin arama sonuçları ve hacimleri yukarıdaki şekildedir. Konut kredi faizlerinde ciddi bir düşüş olduğu 2020 Mayıs ayı sonunda arama hacimlerinin arttığını görmekteyiz. “satılık villa” kelimesinin ise pandemi ile birlikte arttığını, yaz sezonu boyunca da popülerliğini koruduğunu görmekteyiz. Bunun benzeri trend aramalarıyla hedef müşterilerininizin hangi kelimeleri aradığını analiz edebilirsiniz.

Google Trends En Etkili Nasıl Kullanılır?
Google Trends En Etkili Nasıl Kullanılır?

Yukarıdaki grafikte “satılık villa” kelimesinin hangi şehirlerde daha çok arandığını ve ilgili sorguları görebilrisiniz. Bu tip sonuçlar yoğunlaşmanız gereke şehirleri ve yeni anahtar kelime fikirlerine ulaşmanızı sağlayacaktır.

Google Trends Hangi Amaçla Kullanılır?

 • Google Ads (Adwords) çalışmalarına başlangıçta,
 • Sektör analizi yapmak için,
 • Ürünlerinize  ve hizmetlerinize talebi ölçmek için,
 • Pazar analizi araştırmalarında,
 • Bölgesel trendleri ve eğilimleri ölçmek için kullanılabilir.

Google Trends ile Anahtar Kelime Seçimi

Google Trends kullanım amaçlarının başında gelen Google Ads (Adwords) çalışmalarıdır. Reklam çalışmalarına başlamadan önce Google Trends yardımıyla hedef anahtar kelimeler ve kullanıcı istatistikleri karşılaştırılır ve bir yol haritası çizilir. Doğru bir başlangıç analiziyle reklam bütçenizi doğru kullanmak mümkündür.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu